دکوراسیون

6 ایده جذاب برای دکوراسیون شب یلدا از سنتی تا مدرن

ایده برای چیدمان میز شب یلدا

شب یلدا از زیبا‌ترین مراسم اصیل ما ایرانیان در آخرین شب پاییز است. مراسم یلدا یک جشن باستانی بوده و شروع فصل زمستان یکی از دلایل این رسم دیرینه است. افراد در برگزاری این جشن شور و هیجان زیادی دارند و با المان‌های زیادی دکوراسیون شب یلدا خود را تکمیل می‌کنند. در این شب طولانی خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و چیدمان شب یلدا به ماندگاری خاطرات شما کمک زیادی می‌کند. اگر شما هم به چیدمان‌های سنتی و مدرن و المان‌های تشکیل‌دهنده آن علاقمند هستید، در این مطلب ایده‌های جذابی را همراه با تصویر به شما آموزش می‌دهیم.

دکوراسیون شب یلدا با ایده‌های سنتی

ایده چیدمان سفره یلدا سبک سنتی

شب یلدا یک رسم باستانی بوده و برگزاری آن با ایده‌های سنتی اصالت آن را چند برابر می‌کند. در واقع اگر شما هم میخواهید دکوراسیون شب یلدا داشته باشید و علاقمند به وسایل سنتی، این ایده‌ها مناسب شما هستند. حال بررسی سه ایدهه جذاب از این سبک می پردازیم:

چیدمان با رومیزی سنتی

جیدمان میز یلدا با رومیزی سنتی وودن مبل

استفاده از پارچه‌های سنتی با نقش و نگار‌های جذاب بر روی میز‌ جلو‌ مبلی، چیدمان شب یلدا شما را فوق‌العاده می‌کند. استفاده از این المان فضای اصیل و در کنار آن گرمای و محبت زیادی را در بین اعضای خانواده ایجاد می‌کند. شما با استفاده از رومیزی‌های سنتی که به صورت ترمه هستند، خاطرات گذشته مادربزرگ و پدربزرگ‌های خاندان را دوباره زنده می‌کنید. این المان در رنگبندی‌های مختلفی بوده و رنگ آبی و قرمز آن بیشتر مورد‌توجه قرار می‌گیرد.

چیدمان با ظرف‌های سنتی

ایده چیدمان برای شب یلدا عروس با ظروف سنتی

شما برای اینکه میوه‌ها، تنقلات، شیرینی‌های خود را به صورت سنتی چیدمان کنید، ظرف‌های سنتی مناسب ترین پیشنهاد برای شما است. از آنجایی که بیشتر دکور شب یلدا بر روی میز چیدمان می‌شود، بهتر است که برای زیباتر شدن آن به این ظروف هم اهمیت بدهید. اگر در بازار مشاهده کنید، ظرف‌های سفالی با طراحی ‌های جذاب و رنگهای قرمز و سبز مورد استقبال بسیاری از افراد بوده است. در واقع این دکوری‌ها هزینه کمتری داشته و با مقرون به صرفه بودن به چیدمان شما کمک می‌کنند. البته ظرف‌های مسی هم گزینه‌های خوبی هستند و به کسانی که علاقمندی بیشتری به ایده‌های سنتی دارند پیشنهاد می‌شود.

چیدمان طبق آداب و رسوم ایرانی

شما می‌توانید برای داشتن فضایی سنتی از المان‌های رومیزی طرح دار، ظرف سفالی، شمع وارمر، میوه، تنقلات، ظروف سفالی و مسی، کتاب حافظ، شمعدانی و … استفاده کنید. در واقع دکوراسیون شب یلدا به علت مرکزی بودن در اتاق پذیرایی بسیار مورد اهمیت است. به طور جزئی رومیزی سنتی خود بر روی میز پهن کنید. می‌توانید ظرف سفالی بزرگی را پر آب کنید و چند شمع وارمر به صورت شناور در آن قرار دهید. استفاده از شمع سبب گرمای بیشتر محیط شما می‌شود و میز دکور شما خود را به خوبی نشان می‌دهد. سپس میوه ها و تنقلات خود را در ظروف مسی یا ظروف سفالی با توجه به سلیقه خود قرار دهید. استفاده از کتاب حافظ هم با نمادی از شب یلدا به این زیبایی می‌افزاید. این دکور می تواند بر روی میز جلومبلی و در وسط مبلمان منزل شما قرار گیرد. در غیر اینصورت می توانید در کنجی از منزل این دکور شب یلدا را داشته باشید.

شب یلدای عروس

دکوراسیون شب یلدا با ایده‌های مدرن

امروزه بیشتر منازل به سمت سبک‌های مدرن پیش می‌‍روند و نیاز به ایده‌های مدرن برای دکوراسیون شب یلدا خود دارید. یا اینکه برخی از افراد علاقمند به استفاده از وسایل سنتی نیستند و دوست دارند که فضای شیکی و جذابی را داشته باشند. از این رو این المان‌های شیک به زیباسازی فضای چیدمان شما کمک می کنند.

میوه آرایی برای شب یلدا عروس

استفاده از شمع

شاید با خود فکر کنید که شمع برای روشنایی محیط شما استفاده می‌شود اما به کار بردن آن در چیدمان به ایجاد فضایی رمانتیک، گرم و صمیمی کمک می‌کند. علاوه بر آن دارای ویژگی معنوی بوده و تمام انرژی های منفی، ناراحتی و … از بین می‌برد. به طور کلی و با توجه به تنوع آن برای القا سبک مدرن بهتر است که از شمع های وارمر یا جا‌شمعدانی‌های مدرن و فلزی استفاده کنید.

استفاده از شمع برای تزئین سفره یلدا برای عروس

استفاده از اکسسوری

اکسسوری‌ها وسایل تکمیل‌کننده چیدمان شب یلدا شما هستند. شما می توانید از ظروف شیک و مدرن برای ایجاد یک دکوراسیون‌مدرن یلدایی استفاده کنید. یا می توانید از المان‌هایی مانند اناری سفالی با قرار دادن شمع داخل آن به عنوان جاشمعی استفاده کنید. در واقع وسایل متنوعی در فروشگاه ها وجود دارند که به عنوان اکسسوری در چیدمان شب یلدا شما قرار می‌گیرند.

استفاده از ظروف

از آنجایی که هدف شما داشتن دکور شب یلدا با المان‌های مدرن هستید، استفاده از ظروف چوبی و فلزی به شما پیشنهاد می‌شود. ظرف چوبی بسیار خاص بوده و الهامی از طبیعت و حس خوب در کنار میز یلدا است. اگر متریال شیشه ای هم مدنظر شما است جام‌های شیشه ای و یا ظروفی با طراحی خاص هم انتخاب مناسبی است.

استفاده از گل

استفاده از گل یکی از ابتکاراتی است که فضای شادابی را در شب یلدا برای شما ایجاد می‌کند. این المان علاوه بر زیبایی به افراد منزل هم حس خوبی را منتقل می‌کند. همانطور که میدانید رنگ قرمز نماد شب یلدا است و استفاده از رز قرمز و میخک که در زمستان پیدا می‌شوند، حتما توصیه می‌شود. اگر هم علاقه به تنوع رنگی در این دکوراسیون دارید می‌توانید از گل نرگس سفید یا زنبق آبی هم استفاده کنید.
در واقع این المان هم با نمایان کردن یلدا تصویر زیبایی از این شب را در ذهن شما ثبت می‌کند.

سخن پایانی

امروزه شب یلدا از آن دسته جشن‌هایی است که بسیاری از افراد به شیوه های مختلف آن را برگزار می‌کنند. در واقع این شب یک جشن باستانی بوده و بیشتر به صورت سنتی و المان‌های زمان قدیم چیدمان می‌شود. اما برخی از افراد هم می‌توانند به صورت مدرن و استفاده از المان‌های آن این سبک بهترین دکوراسیون شب یلدا را داشته باشند. امیدواریم با وسایلی که بیان کردیم، بتوانید بهترین چیدمان شب یلدا را داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *