چیدمان منزل, دکوراسیون

طراحی مدرن یک سبک با بی‌نهایت انتخاب

خرید مبل راحتی مینیمال

برای آشنایی با طراحی داخلی ابتدا باید با سبک‌های مختلف طراحی آشنا شویم. سبک‌های بسیار زیادی در طراحی داخلی وجود دارد و دلیل اصلی این تنوع زیاد، پاسخ‌دهی به سلیقه‌های مختلف در صنعت دکوراسیون داخلی است. یعنی شما با هر سلیقه‌ای که باشید، با انتخاب سبکی که سلیقه‌ی خودتان است می‌توانید لوازم منزل‌تان را باب میل خودتان بچینید. سبک‌هایی مانند سبک مدرن، مینیمال، اسکاندیناوی، پست مدرن، سنتی و … از مهم‌ترین این سبک‌ها می‌باشند.

ما در این مقاله از وودن وودن مبل، می‌خواهیم یکی از مهم‌ترین سبک‌های طراحی داخلی و دکوراسیون یعنی سبک پست مدرن را مورد بررسی قرار دهیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا این سبک جذاب و پرطرفدار طراحی داخلی را بیشتر بشناسیم.

 

 

سبک پست مدرن چیست؟

 

 

 

سبک پست مدرنیسم یا پسا مدرن، در ده‌های 70 و 80 میلادی بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت. این سبک بعد از سبک مدرن بوجود آمد، پست مدرن در واقع واکنشی به کم بودها و محدودیت‌های سبک مدرن بود. بعد از قرون وسطی و برای پایان دادن به عقاید قرون وسطی، یک سبک فکری خردگرایانه بوجود آمد، این سبک فکری جدید همان سبک مدرن بود. مادی نگری و تک بعدی بودن مدرنیته باعث شد تا بعد روحانی و عاطفی انسان نادیده گرفته شود.

در واقع سبک مدرن نتوانست با جامعه و انسان ارتباط بگیرد و آن آینده‌ای که برای انسان ترسیم کرده بود را ایجاد کند. به همین دلیل یک تفکر جدید بوجود آمد که خود را از نواقص سبک مدرن مبرا می‌دانست. در سبک جدید که برای پایان دادن به بحران‌های سبک مدرن بوجود آمده بود، با بهره گرفتن از هنر و ادبیات کلاسیک و باز خوانی دستاوردهای گذشته تفکری جدید ایجاد شد.

 

البته برخی از نظریه پردازان این مسئله را قبول ندارند و اعتقاد دارند که سبک جدید برای تکامل سبک مدرنیته بوجود آمده بود و در تضاد با آن نیست. دلیل این دسته از نظریه‌پردازان برای اثبات حرف‌شان این است که با شروع سبک جدید سبک مدرن از بین نرفته است. به‌هرحال با هر تعریفی سبک جدید آمده که نقایص سبک قدیم را از بین ببرد. این سبک جدید همان سبک پسا مدرن می‌باشد. ما در ادامه‌ی این مقاله می‌خواهیم به ویژگی‌های این سبک در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی بپردازیم، با ما تا انتها همراه باشید.

 

 

سبک پست مدرن در طراحی داخلی

 

 

 

 

سبک پست مدرنیسم یکی از سبک‌های دکوراسیون داخلی پرطرفدار است. این سبک چهارچوب‌های سبک مدرن را ندارد، یعنی در سبک پست مدرن تقریبا محدودیتی وجود ندارد. در این سبک نظم و تقارن در اولویت نیست و شعار این سبک ” هر چه عجیب‌تر بهتر است ” می‌باشد. به همین دلیل استفاده از المان‌ها و نشانه‌های عجیب غریب در این سبک به وفور دیده می‌شود. در سبک پست مدرنیسم هرچه جسارت بیشتری داشته باشید و خلاقیت بیشتری به کار ببرید طرحی جالب‌تر و جذاب‌تر ایجاد می‌شود.

خرید مبلمان راحتی فانتزی

 

 

این سبک حدود 4 دهه بعد از سبک مدرن بوجود آمد و در دهه‌های 70 و 80 میلادی بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت. چارلز دیکنز می‌گوید: این سبک، عصر انتخاب‌های بی‌شمار است. البته نباید اینگونه تلقی شود که هر چیزی را می‌توان به لوازم خانه اضافه کرد و اسم پست مدرن بر روی آن گذاشت.

در این سبک از طراحی می‌توانید، انواع لوازم بزرگ و کوچک که ربطی به هم ندارند را در کنار هم قرار ‌دهید و با ایجاد تضاد زیبایی بیافرینید. در طراحی کافی شاپ‌ها، مراکز تفریحی و آتلیه‌های عکاسی، طراحی باغ رستوران، این سبک از طراحی را می‌توانید ببینید و لذت ببرید.

 

رنگ در سبک پست مدرن

 

 

 

 

رنگ یکی از مهم‌ترین مسائل در دکوراسیون داخلی می‌باشد. همانطور که گفتیم سبک پست مدرن با انتخاب‌های عجیب و غریب آمیخته شده است. همچنین استفاده از انواع تابلوها و نقاشی‌های پست مدرنی با رنگ شاد و کاغذ دیواری‌ها و دیوار پوش‌های پر رنگ از مشخصه‌های اصلی این سبک طراحی می‌باشد.

 

تاثیر اشیاء در دکوراسیون داخلی به سبک پست مدرن

 

 

 

 

به طور کلی استفاده از اشیاء عجیب و غریب در این سبک بسیار متداول است. شما می‌توانید به راحتی با ایجاد تضاد در این سبک از طراحی داخلی، یک طرح چشم‌نواز ایجاد کنید. در بسیاری از موارد حتی جنس و رنگ لوازمی که در کنار هم قرار می‌گیرند، همسان نیستند. یعنی شما می‌توانید در این سبک از عناصر متضاد مانند سنگ و شیشه در کنار هم استفاده کنید. همچنین بسیاری از این اشیا، از جنس مواد غیر بازیافتی مانند سنگ و آهن و … هستند.

این اشیا از نظر اندازه هم می‌توانند با هم برابر نباشند. شما می‌توانید با استفاده از خلاقیت خودتان و سلیقه‌ی شخصی یک طرح زیبا بوجود بیاورید.

 

پنجره در طراحی پست مدرن

 

 

 

پنجره یکی از جذابیت‌های سبک پست مدرن می‌باشد یعنی در این سبک پنجره‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند. به همین دلیل در این سبک، بیشتر از پنجره‌های بزرگ و قدی استفاده می‌شود. پس در این سبک چیدمان نباید از پرده استفاده کنید. همچنین اگر دیوارپوش، کاغذ دیواری یا از رنگ‌آمیزی دیوار استفاده می‌کنید، آن را با فضا و میزان نوری که از بیرون وارد خانه می‌شود تنظیم کنید.

 

مصالح در سبک پست مدرن

 

 

 

 

یکی از تفاوت‌های اصلی این سبک با سبک‌های دیگر استفاده از مصالح و متریال متفاوت و متضاد در کنار هم می‌باشد. یعنی شما به راحتی می‌توانید از مواد و عناصری که با هم در تضاد هستند در کنار یک دیگر استفاده کنید. این طراحی جلوه‌ی بصری ویژه‌ای ایجاد می‌کند. یکی از ویژگی‌های بارز و جذاب این سبک، استفاده از متریال بومی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *