چیدمان منزل

روش های نگهداری از مبلمان

راهکارهایی جهت مراقبت از مبلمان چوبی در خانه

 

جهت مراقبت و مراقبت و نیز استفاده بهینه و طولانی مدت از مبلمان منزل خود می بایست مواردی را رعایت کنید. این موارد مبلمان چوبی شما را برا سال ها حفظ می کند. نکات طلایی که در زیر به اختصار آمده به شما کمک می کند تا با روش های اصولی مراقبت و نگهداری از مبلمان چوبی در منزل به خوبی آشنا شوید.

 

ترک خوردگی و شکستگی مبلمان چوبی

مبلمان ترک خودره مبل شکسته تعمیر مبلمانبه منظور رعایت اصول نگهداری از مبلمان تان سعی کنید دما و رطوبت محیط را ثابت نگاه دارید. چرا که گرما باعث انبساط حرارتی چوب شده و در صورت سرد شدن دمای محیط ، چوب منقبض می شود و این انبساط و انقباض باعث ترک خوردن چوب می شود.
برای جلوگیری از ضربه خوردن و یا شکستن پایه مبلمان هنگام جابجایی هرگز مبل را روی زمین نکشید.
ترک های ریز روی مبل ها را جدی بگیرید و سریعاً آن را برطرف نمایید. زیرا در صورت برطرف نکردن آن با مشکلات بعدی مواجه خواهید شد.
از هل دادن اشیا بر روی میز بپرهیزید، چون در صورت تیز بودن ته آن بر روی صفحه میز شما خط ایجاد خواهد شد.

 

باد کردن مبلمان چوبی

در صورت کنده شدن سطح رنگ و روکش زیر آن ازخیس کردن سطح کار برای تمیز کردن آن بپرهیزید چون آب موجود در بافت چوب یا مصنوعات چوبی نفوذ کرده و باعث باد کردن آن می شود.
رو میزی های خیس را هرگز برای خشک شدن بر روی میز نکشید.
اگر از رو میزی پلاستیکی استفاده می کنید و بر روی سطح میز خود دستمال نم دار کشیده اید صبر کنید تا آب موجود بر روی سطح آن کاملاً خشک شود چون در صورت خشک نشدن سطح و کشیدن رومیزی بر آن آب موجود بر روی میز در زیر رومیزی مبحوس می شود و دم می کند و تبله کند و یا بر روی میز ایجاد لک می کند.

 

مراقبت از رنگ مبلمان

روش های نگهداری از مبلمان منزلقرار دادن اشیای خیس و یا پاک کننده های شیمیایی و یا لوازم آرایشی ممکن است به رنگ مبلمانتان اسیب بزند و یا لکه ای ثابت روی آن ایجاد کند.
در صورت ایجاد لکه بر روی مبلمانتان آن را با آب نشویید و از واکس های مربوط به این کار استفاده نمایید تا آسیبی به رنگ مبل نزند.

از گذاشتن لوازم داغی همچون لیوان داغ و ظرف غذای داغ بر روی لوازم چوبی پرهیز کنید چون سریعاً ایجاد لک نموده و ممکن است رنگ روی کار را آب کند.
از گذاشتن وسایل تیز بر روی محصولات خود داری نمایید چون امکان کنده شدن رنگ به وسیله شی تیز وجود دارد.
اگر محصول مورد نظر شما تازه رنگ شده است از گذاشتن وسایل سنگین بر روی آن به پرهیزید. چون باعث میشود رنگ محصول دچار مشکل شود و اثر خود را بر سطح بگذارد.

از گذاشتن وسایل خیس بر روی صندلی و مبل خود داری کنید چون در این صورت لکه های بزرگ سفیدی بر روی سطح رنگ ظاهر خواهد شد و بردن آن لک به وسیله پارچه خیس صحیح نمی باشد.

در صورت مشاهده لک بر روی میز و نرفتن آن از سابیدن آن خود داری کنید. چون در آن صورت به بافت رنگ صدمه خواهید زد در صورتی که لک بر روی آن هنوز پا برجاست.
حتی زمانی که روی سطح مبلمان لکه ای نباشد، برای ماندگاری رنگ بر روی لوازم چوبی تان هر چند وقت یک بار بر روی آنها واکس بمالید.
در صورتی که محصول شما پولیشی باشد مشکل خاصی برای آن به وجود نمی آید فقط هر چند یکبار بر روی سطح آن واکس بمالید.

 

روش های استفاده درست از مبلمان

اصول نگهداری از مبلمان راهنمای نگهداری از مبل چوبیدر طرز استفاده ازمبلمان دقت کنید یعنی بر روی آن دراز نکشید. اگر مبلمان شما از نو ع پارچه ای باشد از لمیدن به شیوه های خاص خود بر روی آن خود داری کنید. چون در این صورت مبلمان از حالت طبیعی خود خارج میشود از بالا باز و از پایین فشرده می شود. در صورت امکان از مبلمان مخصوص این کار استفاده نمایید (کاناپه).

مبل و مبلمان و لوازم چوبی را بر حسب عادت در طولانی مدت به یک شکل استفاده ننمایید تا از حالت تعادل خارج شود. زیرا که در مدت طولانی شکل مبلمان عوض خواهد شد و در بخش های اتصال اشکال ایجاد می شود.

محصول خود را در جایی بگذارید که از نور مستقیم آفتاب به دور باشد چون بر اثر تابش مستقیم آفتاب انبساط حرارتی پیدا کرده و دچار مخاطره می شود.

از گذاشتن وسایل سنگین به مدت زیاد بر روی میز خودداری کنید چون اثر خود را روی محصول خواهد گذاشت. در صورت گذاشتن وسایل سنگین از رو میزی ضخیم استفاده نمایید.
برای محافظت بیشتر از کاور برای محصولات خود استفاده نمایید.

در صورت مشاهده خرده چوب یا گرده چوب در زیر مبلمان بدانید که موریانه به محصول شما حمله نموده است. در صورت امکان محصولی که موریانه به آن حمله ور شده است تعویض کنید چون به وسایل چوبی دیگر شما صدمه خواهد زد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *