دکوراسیون

اصول چیدمان مبل در خانه های کوچک

اصول چیدمان مبل در خانه های کوچک

از سخت‌ترین کار‌ها بعد از خرید مبل می‌توان به چیدمان آن در دکوراسیون منزل اشاره کرد. اگر شما هم دارای فضای محدودی هستید، چیدمان مبل در خانه های کوچک برای شما مورد اهمیت است. در واقع شما می‌توانید با رعایت نکات مهم و تاثیر گذار در دکوراسیون، در فضای محدود خود هم جلوه‌ای اثربخش را نمایان کنید. شاید برای شما هم سوال باشد که یک چیدمان خوب دارای چه ویژگی‌هایی است؟ یا اینکه چه نکاتی را در زمان چیدمان مبل خود در منزل کوچک باید رعایت کنید؟ از این رو در این وبلاگ سعی کرده‌ایم تا شما را با تمام این موارد آشنا کنیم و خودتان به عنوان یک دکوراتور چیدمان فوق العاده‌ای را ایجاد کنید.

روش‌های چیدمان مبل در خانه های کوچک

از آنجایی که هر منزلی دارای متراژ، سبک دکوراسیون و وسایل منحصر به فرد خود است، روش‌های متنوعی برای چیدمان مبل در خانه های کوچک وجود دارد. در واقع برخی از ترکیب‌های مبلمان مناسب خانه‌های کوچک بوده و چیدمان بهتری را با در نظر گرفتن فضای کاربری شما در اختیار قرار می‌دهد. از این رو به بررسی برخی از این مدل‌ها می پردازیم.

روش های چیدمان مبل در خانه های کوچک

 

انتخاب مبل ال در فضای کوچک

از بهترین ترکیب‌های نشیمن و چیدمان مبل در خانه کوچک می‌توان به مبل ال اشاره کرد. این سبک از مبل بسیار کاربری بوده و جزء مبل‌های آپشنال است. در واقع این طراحی از مبل فضای کمی را اشغال می‌کند و در مقابل آن زیباترین چیدمان را با حداقل فضا در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر بتوانید چیدمان استانداری با این طراحی از مبل داشته باشید، حتی می‌توانید به بزرگنمایی فضای داخلی خود هم کمک کنید. البته نکات مهمی در رابطه با بزرگتر نشان دادن فضای چیدمان وجود دارد که در مقاله نکات کلیدی بزرگتر نشان دادن فضای چیدمان به بررسی دقیق‌تر آن پرداخته‌ایم.

انتخاب مبل در فضای کوچک

قرار دادن ترکیب نیم‌ست در پذیرایی

از مناسب‌ترین ترکیب‌هایی که در بیشتر فضاهای کوچک مشاهده می‌شود، قرار دادن مبلمان به صورت نیم ست است. در واقع بارها در بیشتر فروشگاه‌ها و یا وب سایت‌ها این تعداد واحد را شنیده‌ایم، اما نمیدانیم ترکیب آن به چه صورت است. نیم ست مبلمان در بیشتر موارد دارای یک کاناپه سه نفره و دو مبل تک نفره و یا بالعکس آن می‌تواند یک کاناپه دونفره و سه مبل تک نفره باشد. انتخاب هر یک از این تعداد کاملا سلیقه‌ای بوده و به فضای چیدمان شما بستگی دارد. چیدمان نیم‌ست‌ها بیشتر در اطراف میز تلویزیون است و کاناپه در مقابل تلویزیون و تک نفره‌ها هم در مقابل هم قرار می‌گیرند. این چیدمان باعث می‌شود که فضای مناسب و همچنین جذابی را در اتاق پذیرایی خود داشته باشید.

قرار دادن ترکیب نیم ست در پذیرایی

استفاده از مبل‌های تکی بدون دسته و ظریف

یکی از ویژگی‌های سبک‌های مدرن ظرافت آن در طراحی ظاهری است. در واقع استفاده از مبل‌های بدون دسته و ظریف باعث می‌شوند که فضای داخلی شما مینیمال‌تر و به دنبال آن فضای کوچک شما را خلوت‌تر نشان دهند. این ویژگی باعث می‌شود که فضای شما در ظاهر بزرگتر بنظر برسد. البته می‌توانید از مبل‌هایی با دسته‌های ظریف همانند مدل ماتیس هم استفاده کنید. در واقع قرار دادن این سبک از طراحی حتی به رفت و آمد‌های شما در داخل اتاق پذیرایی کمک می‌کند.

مبل بدون دسته یا ظریف

انتخاب مبل تختخوابشو

از پرطرفدارترین پیشنهادها و البته مناسب‌ترین انتخاب‌ها در پذیرایی کوچک می‌توانیم به مبل تختخوابشو اشاره کنیم. این مدل علاوه بر اینکه می‌تواند در سبک‌های مختلف مانند مبل راحتی، مبل کلاسیک و … باشد، می تواند به عنوان یک تخت خواب هم مورد استفاده قرار بگیرد. این ویژگی باعث می‌شود که در میهمانی با خیال راحت مبلمان منزل خود را به تخت خوابی یک نفره همراه با آسایش فراوان ایجاد کنید.

انتخاب مبل تختخواب شو

توصیه‌های مهم در چیدمان مبلمان در خانه کوچک

درست است که شما در زمان چیدمان دارای فضای محدودی هستید، اما می‌توانید با رعایت برخی از نکات مهم در جهت بهتر نمایان کردن منزل خود حرکت کنید. این نکات بسیار جزئی بوده اما دارای تاثیری بسیار بزرگ در چیدمان شما است. از رو به برخی از توصیه‌های مهم در رابطه با چیدمان مبل در خانه های کوچک می‌پردازیم.

نوصیه های مهم در چیدمان مبلمان در خانه

انتخاب نقطه کانونی منزل جز اولین نکات مهم است!

برای اینکه مبل شما بتواند جلوه‌ی متفاوتی و چشمگیری را در فضای چیدمان شما نمایان کند، بهتر است که انتخاب نقطه کانونی منزل را حتما در نظر بگیرید. در واقع این نقطه کانونی می‌تواند در هر قسمتی از منزل باشد و به طراحی و یا شکل فضای داخلی شما بستگی دارد. در بیشتر موارد اطراف میز تلویزیون و یا شومینه از آن نقاط کانونی پرطرفدار است و در بیشتر مواقع هم چیدمان فوق العاده‌ای را برای شما ایجاد می‌کند.

نکات چیدمان خانه های گوچک

ایجاد تعادل در فضای چیدمان

از دیگر نکات مهم در چیدمان مبل در فضای کوچک می توان به تعادل بصری آن در اتاق پذیرایی اشاره کرد. در واقع تعادل بصری بین اجزا به این منظور است که ابعاد وسایل چیدمان با هم دارای تناسب یکسانی باشند. اگر بخواهیم با یک مثال توضیح بدهیم به این صورت است که در فضای کوچک خود بهتر است که از مبلمان با ابعاد بزرگ استفاده نکنید. یا در برخی موارد از تعداد نشیمن‌های بیشتر استفاده می‌کنید و همین اشتباه باعث می‌شود که فضای شلوغی را داشته باشید. با توجه به این مثال بهتر است که وسایل شما چه از لحاظ ابعاد، سبک، چیدمان و … دارای تعادل باشد و در زیبایی بصری آن نقش چند برابر داشته باشد.

ایجاد تعادل در فضای چیدمان

ایجاد فاصله بین مبلمان در پذیرایی

در چیدمان مبل در پذیرایی کوچک حتما به فاصله بین مبلمان توجه زیادی داشته باشید. اگر این نکته رعایت نشود ممکن است که در رفت و آمد‌های داخل پذیرایی و یا حتی در زمان نشستن برای شما مشکل ایجاد کند. به همین دلیل بهتر است که قبل از اینکه دچار این مشکلات شوید با کمی جابجایی کوچک و ایجاد فاصله این مشکل را حل کنید.

ایجاد فاصله بین مبلمان در پذیرایی

ایجاد فاصله بین دیوار و مبل

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که در بیشتر چیدمان مبلمان در خانه‌های کوچک مشاهده می‌شود، چسباندن مبل به دیوار است. برخی از افراد فکر می‌کنند که با این عمل فضای بیشتری دارند و دکوراسیون فوق العاده ای را در منزل خود چیدمان می‌کنند. اما باید بگوییم بهتر است که با فاصله دادن مبل خود از دیوار، فضایی با احساس باز و به دور از شلوغی ایجاد کنید. جدا از این موضوع به راحت‌تر بودن شما هم در زمان استفاده کمک می‌کند. در واقع اگر وسیله ای از شما در پشت مبل باشد و یا حتی تمیزکاری‌های روزانه، این نوع چیدمان کمک بیشتری به شما می‌کند.

سخن پایانی

چیدمان مبل در خانه کوچک از آن دسته کار‌های سخت اما حل شدنی است. از مهم‌ترین نکات در این نوع از فضای‌های داخلی ایجاد حس صمیمیت و داشتن فضایی باز همراه با جلوه‌ای زیبا است. از این رو ما در این وبلاگ سعی کردیم که برخی از نکات مهم و همچنین چیدمان‌های متفاوت را بیان کنیم. البته در وودن مبل این اصول در قالب مشاوره‌هایی بوده که هم به صورت وبلاگ و هم از طریق توضیحات محصولات به شما را ارائه می‌شود. شما میتوانید انواع مبل راحتی را در سبک‌های مختلف در وب سایت وودن مبل بررسی کنید و با ارائه توضیحات محصول مورد‌ انتخاب، چیدمان‌های مختلف در پذیرایی کوچک را هم مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *