مجله

مبل شزلون و انواع آن

مبل شزلون و بررسی ویژگی های آن

مبل شزلون و انواع آن مدل های مبل شزلون

مبل شزلون نوعی مبل راحتی در قالب صندلی است که به اندازه ای بلند است که بتوان پاها را روی آن قرار داده و به راحتی استراحت نمود. مبدا و منشاء این نوع مبل کشور فرانسه می باشد.  اصطلاح فرانسوی آن نیز Chaise longue است.

امروزه در فرانسه اصطلاح مبل شزلون می‌تواند به هر صندلی بلندی اشاره کند. ترجمه واژه شزلون صندلی بلند است، که با توجه به شکل این نوع مبل، علت نامگذاری آن نیز مشخص است. گرچه  نام این مبل فرانسوی است، اما ردپایی از مصریان باستان در طراحی این مبل دیده می‌شود.

در واقع مصریان باستان برای اولین بار طراحی نیمکت تخت خوابی را با یک صندلی ترکیب کردند. اما چون در فرهنگ لغت فرانسوی تقریباً برای تمامی انواع مبلمان اسامی بسیار زیبایی در نظر گرفته شده است، به این ترتیب شهرت این مبل به نام فرانسوی آن قابل توجیه است.

 

شزلون چیست؟

شزلون ها به گونه ای از مبلمان گفته می شود که به صورت مبل تک در فضای دکوراسیون داخلی قرار می گیرد و معمولا دارای یک دسته قوس دار می باشد دسته شزلون هایی که عمودی اند غالبا راحتی مطلوب را برای مخاطب این مبلمان به وجود نمی آورند پس در انتخاب نوع استاندارد آن باید دقت زیادی کنید.

 

کاربرد مبل شزلون چیست؟

مبل شزلون در سبک های کلاسیک و مدرن کاربرد دارد و به سادگی از آن می توان در فضای نشیمن و حتی اتاق خواب ها استفاده کرد وجلوه ای لوکس و متفاوت به دکوراسیون داخلی بخشید حتی می توانید از آن ها برای استراحت نیمروزی مبل کنار میز تلفن و یا مبلی برای لذت بردن از منظره ی زیبای بیرونی استفاده کنید.

انواع مبل شزلون

مبل شزلون و انواع آن

حالا که با شزلون و کاربردهای متنوع آن در دکوراسیون داخلی آشنا شدیم بد نیست با انواع مدل مبل شزلون در فضای دکوراسیون داخلی آشنا شویم و چهره ی منحصر به فردی به فضای داخلی خود ببخشیم.

شزلون سلطتنی

مبل شزلون و انواع آن

مبل شزلون کلاسیک تاجدار مبل شزلون سلطنتی

شزلون سلطنتی در واقع از خانواده مبلمان کلاسیک می باشند که معمولا مانند انواع مبلمان کلاسیک دارای دسته ای چوبی که معمولا با منبت کاری همراه می باشد و پارچه های ساتن و یا مخمل می باشد این مدل را می توانید به راحتی به صورت تک در اتاق خواب و یا در کنار ست مبلمان خود در فضای نشیمن خود قرار دهید و چهره ی منحصر به فردی به فضای خود ببخشید.

شزلون تاجدار

این مدل در واقع گونه ای از همان شزلون های سلطنتی محسوب می شند با این تفاوت که این مدل بیشتر در ترکیب با ست مبلمان استفاده می شود و برای فضایی مانند اتاق خواب کمتر استفاده می شود. البته هیچ قانونی حضور آن را در فضای اتاق خواب کلاسیک شما نفی نمی کند اما به لحاظ ماهیت نسبتا لوکس خود بهتر است در فضای نشیمن استفاده شود.

شزلون مدرن

شزلون ها به طور کلی دارای بدنه چوبی می باشند. اما همان طور که می دانید سبک مدرن هیچ قاعده ای نمی شناسد. به سادگی می توانید یک شزلون مدرن با بدنه ی فلزی داشته باشید و ظاهری خاص به فضای دکوراسیون داخلی خود ببخشید.

شزلون اسپرت

"مبل

این محصول یا همان مدرن نوع دیگری از شزلون ها می باشد. در طراحی آن ها از بیشتر از فرم و رنگ و طرح پارچه های ساده استفاده شده است. به همین علت به راحتی می توانند با هر سبک دکوراسیونی هماهنگ شوند. این مدل از شزلون ها برای سبک های تلفیقی بسیار مناسب اند.

شزلون راحتی

مبل شزلون و انواع آن

شزلون راحتی گونه ای جدید از شزلون ها می باشند که می تواند به خوبی در فضای نشیمن و یا اتاق خواب شما قرار بگیرند. این از شزلون ها بدون دسته می باشند و فرم آناتومی بدن را در طراحی خود دارند به همین دلیل با نام شزلون راحتی کاربرد دارند. انواع مختلف آن را می توانید متناسب با فضای نشیمن و یا اتاق خواب خود انتخاب کنید.

شزلون پای تختی یا لاوست

مبل شزلون و انواع آن

مبلمان پای تختی هم می تواند گونه ای شزلون ها محسوب شود. این مبلمان که معمولا برای اتاق خواب های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند غالبا به سبک شزلون مدرن یا اسپرت می باشند. تاج و منبت کاری های شزلون های کلاسیک و سلطنتی را ندارند اما با پارچه های مختلف از جمله پارچه های مخملی هم دیده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *